Basın Bültenleri

Firma Adımız Artık Hydro

09 Eki 2017

Hydro, Sapa Grubu’nun tek sahibi ve bu satınalma ile aluminyum pazarının öncü gücü oldu

2013 yılından bu yana Sapa Group, 50/50 Orkla ve Hydro ortak girişimi idi. 10 Temmuz’da Hydro firmasının Orkla’nın %50 ‘lik Sapa hisselerini satın alarak firmanın tek sahibi olması ortak kararı alındı ve bu satınalma 27 milyon NOK (11.8 Mio TL) karşılığında gerçekleşti. Ve satınalma tüm gerekli süreçler tamamlanarak 2 Ekim 2017’de resmi olarak tamamlandı. Mimari aluminyum sistemler pazarının dünya çapındaki lideri Sapa’yı bünyesine katması ile Hydro, aluminyum endüstrisinin öncü gücü haline geldi.

Satın almada öne çıkan detaylar:

-          Sapa Grup kurumsal değeri 27 Mio NOK

-          Sapa grubu sistem markaları artık Hydro’da yeni kurulan Extruded Solutions (Ekstrüde Çözümler) iş kolu altında yer alıyor

-          2 Ekim 2017’de satın alma resmi olarak tamamlandı

-          Güçlü stratejik amaç:

  • Global liderlik: Benzersiz teknolojik yeterlilik ile dünya çapında üretim ve müşteriye sunum
  • Büyüme: Global bazda aluminyumla alakalı tüm çekici alanlarda büyüme kapasitesi ve özgürlüğü
  • Sonsuz çözümler: gelecek için düşük karbon değerleri üreten ve sürdürülebilir çözümler

Görevine Hydro’da Extruded Solutions Başkanı olarak devam eden olarak Egil Hogna “Bu satın almanın, büyüme kabiliyetimizi güçlendireceğine ve müşterilerimize daha da fazla ve daha iyi çözümler sunabileceğimize inanıyorum. Güçlerimizi birleştirirken, eşsiz bir ürün yelpazesi ve benzersiz bilgi ile alüminyumda global lideri oluşturuyoruz. Sapa'nın mevcut müşterileri bu sahiplik değişiminden doğrudan etkilenmeyecek. Bununla birlikte, daha güçlü bir Ar-Ge ağı ve alüminyum uzmanlığı sunabilmemiz için zamanla bu değişimin bir organizasyon olarak bize büyük yararlar sağlayacağını bildirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu ayrıca, ürün yelpazemizi genişletip teklif ve hizmetlerimizi daha da geliştirmemizi sağlayacak.” dedi

İşlem, Norveç ve uluslararası piyasalardaki nakit pozisyonları, tahvil ihracı ve kullanılmamış kredi taahhüt limitleri ile finanse edildi. Hydro, net gelirin % 40'ını iade etme kar dağıtım politikasını koruyacak, 2017'de taban olarak hisse başına 1.25 NOK görülmekte.

Ek foto soldan sağa: Egil Hogna, Sapa / Svein Richard Brandtzæg, Hydro / Peter Ruzicka, Orkla

HYDRO HAKKINDA:

Türkiye’de çok büyük projelere imza atan Sapa markasının yanısıra Fransız Technal, Alman Wicona, İtalyan Domal (Türkiye pazarında ki adı ile Aldom) sistem markalarının da sahibi olan Hydro; değer zinciri boyunca boksit, alüminyum ve enerji üretiminden, birincil alüminyum ve haddelenmiş ürünlerin üretimine, ayrıca geri dönüşümden üretim, satış ve ticaret faaliyetlerine kadar geniş bir ağda faaliyet gösteren küresel bir alüminyum şirketi. Merkezi Norveç'te bulunan şirketin, tüm kıtalarda 40'dan fazla ülkede faaliyet gösteren 35.000 çalışanı bulunmakta. Yenilenebilir enerji üretimi, teknoloji geliştirme ve ilerici ortaklıklar konusunda yüz yılı aşkın tecrübeye dayanan Hydro, hizmet ettiği müşterilerin ve toplulukların yaşam kalitesini arttırmaya kararlı.

Daha fazla bilgi için www.hydro.com web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Daha fazla detay>

Etlik Entegre Sağlık Kampüsü

09 Eki 2017

Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü'nün yapımı, Sapa Aluminyum sistemlerin kullanımı ile hızla devam ediyor. Proje kapsamında, bir sağlık kompleksi, medikal bir otel, bir üniversite, bir trijenerasyon santrali (elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi üreten birleşik bir enerji üretim sistemi) ve bir ticari bölge yer alacak. 


Astaldi-Türkerler iş ortaklığında süren projede; Sapa Elegance 52 IT, Elegance 52 ST cephe sistemleri ve Avantis 70 doğrama sistemi tercih edildi.

Daha fazla detay>

Confort Smartline

09 Eki 2017

Üstün enerji tasarrufu

Confort Smartline, kaldır veya kaldır/sür kanatlı, ısı yalıtımlı aluminyum sürme sistemdir. Teknik inovasyon sayesinde, sistem büyük enerji tasarrufunu mümkün kılar. Örneğin profiler cam elyaf takviyeli 50 mm polyamid şeritler ile bağlıdır. Bu poliamid şeritler, profil içine ekstra eklere gerek kalmadan ısı yalıtım değerlerini geliştirmek için tasarlanmıştır. Profiller arasındaki büyük boşluklar özel tasarım PE şeritler ile izole edilmiştir. Bunun sonucunda Confort Smartline yüksek bir ısı performans ve daha iyi genel yalıtım derecesine ulaşır bu da düşük enerji tüketimi sağlar (Uw<1.5W/m²K).

DÜŞÜK ENERJİ SERTİFİKASYONU

üçlü yalıtımlı cam kullanmak için yeterince güçlü  çerçevesi ile Confort Smartline hem yeni ve hem de yenileme projeleri için mükemmel yalıtım seviyelerine ulaşmaktadır. Bu optimize termal performans, Confort Smartline’ın Minergie sertifikasının yüksek standartlarını karşılamasını ve enerji tüketiminin birincil ölçülebilir göstergesini sürdürülebilirlik etiketi olarak kullanan hem yeni hem de yenilenen binaların bu sertifikayı almasını sağlar.

OPTİMUM KONFOR

Sistem aynı zamanda rüzgar, su ve have geçirimsizlik değerlerinde mükemmel sonuçlara ulaşmıştır. Rahat yaşam ortamı daha birçok teknik yenilik ile sağlanır. Dış çerçeve, yükseltilmiş eşiğin vereceği rahatsızlığı ortadan kaldırmak için zemin ile hemyüz bir uygulama sağlar. Üstelik, kanat ve çerçeve profilerinin şekli etkin bir su tahliyesini garanti eder.

Etkileyici tasarım, maksimum gün ışığı

Kolayca kullanılabilir olmasından feraget etmeden, Confort Smartline çarpıcı derece ince ön görünüm ile çok büyük cam açıklıklar sunar. Bu da sistemi, hem yeni hem de renovasyon ev projeleri için en ideal çözüm haline getirir. Orta kayıt sadece 92 mm görünüme sahiptir. İnce tasarımına ragmen Confort Smartline hem sürme hem de kaldır-sür versiyonlarında 250 kg’a kadar ağırlık taşıyabilir.

Daha fazla detay>

Yeni Ofisimizin İlk Misafirleri

09 Eki 2017

 İstanbul ofisimiz yine Yeşilköy, EGS Business Park içinde 2. kattan 17. kata taşındı. Ve Hydro Türkiye ekibi olarak ilk olarak, 6-7 Eylül tarihleri arasında Hydro Extruded Solutions Başkanı Egil Hogna ile Building Systems Başkanı Salvador Biosca’yı EGS Business Park 17. kattaki yeni ofisimizde ağırladık.

Türkiye’ye uzun bir aradan sonra ikinci defa gelen CEO Egil Hogna önce Sapa Türkiye ekibi ile tanıştı. Ekibi yeni Hydro entegrasyonu hakkında bilgilendiren Hogna, Türkiye pazarına duydukları inancı dile getirirken bu yeni firma yapılanması sonrası Türkiye’yi yakından izleyecekleri ve ilerleyen dönemde yeni yatırım fırsatlarına her zaman açık olunduğunu paylaştı. Sonrasında ise ekibe başarılı bir firma yaratmak için gerekli gördüğü 6 önemli noktayı aktardı: Hırs - Takım Çalışması - Paylaşım - Güven – Önem verme. Bir diğer değindiği nokta ise Sapa için vazgeçilmez konu olan İş Güvenliği ve bu konuda çalışanlara minik hatırlatma uyarıları oldu.

CEO’muzdan sonra sözü alan Biosca ise her gün işe geldiğimizde işimize nasıl daha fazla değer katabiliriz sorusunu sorarak güne başlamamız ve Sapa’nın, sistemlerinin yanısıra asıl bu fikirler ile katma değer yaratacağının altını çizdi.

Ofis ziyareti sonrası Genel Müdürümüz Çağdaş Taylan ile Çiftçi Towers proje ziyaretini gerçekleştiren misafirlerimiz, bu projenin uygulamacısı Aksoy Alüminyum’un İzmit’te bulunan tesis ziyareti ile günü sonlandırdılar.

Sizi de en kısa sürede yeni ofisimizi ziyarete bekliyoruz.

Daha fazla detay>

Alüminyum ve Yeşil Şehir Vapuru

09 Eki 2017

Hydro birçok iş kolunda faaliyet gösteriyor. Ve bu iş kollarında her gün daha yeşil bir gelecek için çalışmalara imza atılıyor. İşte bunlardan sonuncusu: Şehir Deniz Servisi projesi.

Bu; alüminyumdan yapılmış, sıfır emisyonlu ve yüksek hızlı yolcu feribotu üretmeyi hedefleyen bir Norveç projesi. Bu projeye “Denizlerin Tesla”sı demeyi seviyoruz.

NCE Martitime CleanTech West grubun yanı sıra Fjellstrand tersanesi de feribot geliştirmekte. NCE, dünyadaki en eksiksiz deniz ticaret merkezlerinden biri. Hydro ise deniz uygulamaları için alüminyum ürünlerin geliştirilmesinde ve imalatında da uzman bir şirket. Bu sebeple, heyecan verici bir işbirliği. Bu gemiyi üretebilir, onu Norveç sularında test edebilir ve daha sonra onu, tüm dünyada toplu taşımayı yeşile çevirme imkanına sahip diğer ülkelerin kullanımına sunabiliriz.

 

Temiz iş

Pazarın çevre dostu teknoloji için, birçok segmentte gelişmemiş olduğu aşikardır ve bu kısım, düzenleme eksikliği ile baş etmek zorunda. Finansman eksikliği, yeni yakıtlar için altyapı eksikliği ayrıca karar vericilerin ve endüstrideki sözleşme rejiminin operasyon maliyetlerini değil sadece yatırım maliyetini dikkate aldığı kurumsal engeller gibi farklı boşluklar da mevcuttur.

Rekabet gücümüzün kuvvetlendirilmesindeki ana strateji, inovatif çalışmaların arttırılmasıdır. Bunu; yeni teknolojilerin ve çözümlerin tanıtıldığı ayrıca farklı uzmanlıkların bir araya getirildiği ortak projeler oluşturmak suretiyle yapıyoruz.

Şehir Deniz Servisi’nin yanısıra Ampere (Amper) adı verilen dünyanın ilk akülü feribotu işinde de çalıştık ve açık deniz gemilerine, balıkçı teknelerine ve elektrik ile hibrit sistemler - ve alüminyum kullanan turist botlara katkıda bulunduk.

 

Hafif ve sürdürülebilir

Hadi Şehir Deniz Servisine geri dönelim. Bu gemi, düşük ağırlıkta, alüminyum gibi sürdürülebilir malzemelerle üretilecek olup en yeni hibrit teknolojiler ve yakıt hücreleri ile batarya gücünün bir kombinasyonu kullanılarak daha da ileri taşınacak.

Proje hedefleri; azaltılmış şehir sıkışıklığı, azaltılmış salım ve azaltılmış şehir altyapı maliyetidir. Bu gemi; suya veya su yollarına yakın şehirlerde, daha bir çok şehre de bu fikri verecek şekilde kullanıma geçirilebilir. Avrupa Birliğinin sıfır emisyon ve zararlı gazların azaltılması yönündeki amaçlarına mükemmel derecede uymaktadır.

Alüminyum doğru olandır

Bu belirli bir gemi için alüminyumun mükemmel olmasının birçok nedeni vardır. En önemli olanları, aşağıda sıralanmıştır.

Ağırlık. Diğer malzemeler, alüminyumdan daha hafif olabilir ancak sadece gemi omurgasına değil imalatı tamamlanmış botun ağırlığına bakmalısınız. Ve alüminyum, kesinlikle yüksek hızlı botlarda fayda göstermektedir.

Dayanım. Alüminyum, soğuk ile ilgili olarak da iyi özelliklere sahiptir. Aslında dayanımı, düşük sıcaklıklarda artmaktadır.

Yangın. Alev almayan malzeme olması sebebiyle alüminyum, yapıda alev almaz malzeme gerekliliklerini karşılamaktadır. Daha yeni kompozit malzemeler, kuşkusuz rekabet edebilir olsa da bu alanda, yangın, bir belirsizliktir.

Dayanıklılık. Alüminyum Botlar hala kullanılıyor. Örnek olarak, Fjellstrand’ın alüminyumdan yaptığı ilk bot, şu an 50 yaşında ve neredeyse yenisi kadar iyi.

Kalite. Alüminyum hakkında hesaplamalar yapmak basittir ve bir kişi, kaliteyi hem kayıt hem de rota üzerinden bilinen NDT yöntemleri ile kolayca doğrulayabilir. Bu; daha yeni materyallerle tamamen doğrulanabilir değildir.

Onarımlar. Alüminyum onarımının kolay olmasının yanı sıra çok fazla zaman alıcı da değil ayrıca kalitesini doğrulamak kolaydır. Kompozitlerin de onarımı mümkündür ancak prosedürler, iyi kaliteye ulaşmak için biraz daha zorlu ve kapsamlıdır.

Kullanım Ömrü. Daha önce de bahsedildiği gibi, malzeme seçimi belirleyen şey, yapının kullanım ömrü - ve alüminyum geri dönüşümünün olumlu etkisidir. Kompozitlerin yeni gemilerde malzeme olarak yeniden kullanıma yönelik geri dönüşümü mümkün değildir.

Bu da, gemilerde malzeme olarak alüminyumu tercih edilir kılmaktadır.

Daha fazla detay>

SAPA -
Lütfen lisan seçiniz